Latviešu vokālā grupa “Cosmos”

“Cosmos” – viena no savulaik populārākajām vokālajām grupām, kurā dziedāja un darbojās Latvijā plaši pazīstami un ļoti talantīgi mūziķi – Jānis Strazdiņš (bass), Jānis Ozols (baritons), Juris Lisenko (tenors), Andris Sējāns (kontrtenors), Jānis Šipkēvics (kontrtenors) un Reinis Sējāns (beatbox). Ar savu profesionālo izpildījumu mūziķi spēja iekarot ikkatra latvieša sirdi. Savā pirmajā pastāvēšanas gadā “Cosmos” izpelnījās Latvijas labākās jaunās grupas statusu.

Grupa “Cosmos” tika izveidota 2002. gadā, apvienojoties vairākiem talantīgiem Rīgas Doma kora skolas audzēkņiem, kuriem vēlāk pievienojās latviešu mūziķis Reinis Sējāns. “Cosmos” ir īpaša ar to, ka dziesmas tika izpildītas augsta līmeņa a capella stilā – bez jebkādiem pavadošiem mūzikas instrumentiem. Pateicoties grupas dalībnieku muzikālajai izglītībai un neparasti plašam balsu diapazonam, grupa “Cosmos” bija spējīga izpausties visādos mūzikas žanros, stilos un virzienos, sākot no senās mūzikas līdz pilnīgam avangardam, modernai  mūzikai, mūsdienu džezam un, protams, arī popmūzikai.

2004. gadā grupa piedalījās Krievijas un Latvijas organizētajā starptautiskajā konkursā “Jaunais vilnis” Jūrmalā, savukārt divus gadus vēlāk (2006. gadā) grupa “Cosmos” pārstāvēja Latviju Eirovīzijas konkursā.

Savu pirmo videoklipu grupa “Cosmos” filmēja Raimonda Paula dziesmai “Million alix roz”. Klips šajai dziesmai tika uzņemts netālu no Igaunijas galvaspilsētas Tallinas pie kāda populāra igauņu klipu režisora Indreka Maastika 2006. gada nogalē, lai prezentētu grupu EMI konferencē. Videoklipa pirmizrāde un tā nodošana lietošanai visplašākajai pasaules globālā tīmekļa auditorijai notika 2007. gada 4. aprīlī.

“Cosmos” savas pastāvēšanās laikā izdeva sešus mūzikas albumus: “Cosmos” (2003), “Pa un par” (2005), “Тетради любви” (2005), “Ticu un viss” (2005), “Turbulence” (2008) un “Pasaki man un tev” (2009). Grupas pirmais albums “Cosmos” tika novērtēts kā Latvijas labākais popmūzikas albums. Arī pārējie grupas albumi un to dziesmas ieguva ļoti augstu klausītāju novērtējumu.

Vokālais ansamblis “Cosmos” pastāvēja tikai astoņus gadus, jo 2010. gadā “Cosmos” pārtrauca savu darbību (tad, kad sāka rasties ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi), uzsverot, ka grupa nav izjukusi, bet gan paņēmusi radošo pauzi, un ka laika gaitā tā savu darbību turpinās. Tā arī patiesībā notika, jo 2015. gada jūnijā grupa “Cosmos” atkal sanāca kopā, lai ieskandinātu Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētku noslēguma koncertu. Kamēr kori nāca uz skatuvi, “Cosmos” koncertā izpildīja apmēram 15 minūšu garu savu dziesmu aranžējumu jaunās skaņās, kā arī kopā ar koriem dziedāja grupas vienu no lielākajiem hītiem “Vindo”. Jānis Ozols kādā intervijā esot uzsvēris, ka kopā sanākšana, lai piedalītos Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētkos, ir bijusi jauka un patīkama. Mēģinājumi, kas viņiem esot bijuši dziesmu svētku laikā, ir uzskatāmi par nostalģiskām atmiņām, kā arī tos var uzskatīt par profesionāliem izaicinājumiem. Savukārt Jānis Strazdiņš uzsvēris, ka kopējā skanējumā nekas daudz neesot mainījies. Mēģinājumos esot pārņemtas sajūtas, ka ir iekāpts laika mašīnā un nokļūts pāris gadu atpakaļ.

Kā vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc grupa 2010. gadā pārtrauca savu darbību, var minēt to, ka tās dalībnieki bija nolēmuši a cappella muzicēšanai neveltīt visu savu laiku un nolēmuši darboties arī citos muzikālos projektos, piemēram, viens no grupas dalībniekiem Andris Sējāns kļuva par Spīķeru koncertzāles māksliniecisko producentu, Andris darbojās arī vairākos muzikālos projektos, piemēram, „Dabas koncertzāle” un „Brīnumskapis”.  Jānis Šipkēvics un Reinis Sējāns darbojās mūzikas grupā “Instrumenti”. Jānis Strazdiņš kļuva par slavenās zviedru vokālās grupas “The Real Group” dalībnieku, toties Jānis Ozols pievērsās kormūzikai – viņš diriģē jauniešu kori „Maska”, vienīgi par talantīgā dziedātāja Jura Lisenko radošajām gaitām pēdējo gadu laikā nekas nav dzirdēts.

1 doma par “Latviešu vokālā grupa “Cosmos””

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *